Žáci prezentovali své postřehy ze znalostní cesty na Tchaj-wan

Hejtman kraje Vítězslav Schrek se svou 1. náměstkyní Hanou Hajnovou a členem krajské rady Janem Břížďalou mohli společně s řediteli škol, členy krajského zastupitelstva či zástupci společností, které cestu finančně podpořily, vyslechnout prezentace a názory středoškoláků a středoškolaček, kteří prošli náročným výběrem a březnové cesty se zúčastnili. Významným hostem setkání byl také nejvyšší představitel Tchaj-wanu v České republice Liang-Ruey Ke.

Cílem prezentace nebylo pouze představit program cesty, který se týkal využití technologií v dopravě, medicíně, zemědělství, výrobě mikročipů nebo například kybernetické bezpečnosti, ale významným aspektem byly také dojmy mladé generace z nahlédnutí do podstatně odlišné kultury, interakce s místními lidmi, možností si popovídat přímo s tchajwanskými středoškoláky o jejich způsobu studia nebo více než týdenní ochutnávání lokální kuchyně.

Souhrnně lze říci, že všem, kteří se cesty zúčastnili, a to jak ze studentských, tak i pedagogických řad, otevřel pobyt v daleké Asii nové perspektivy – jak při pohledu na různé technologické inovace, ale například pro větší motivaci, jak se dále studijně i pracovně rozvíjet, jak se ohleduplněji chovat k lidem kolem sebe nebo jak dále využít poznání rozdílů a „kulturních šoků“. Vzhledem k tomu, že naprostá většina prezentací končila přáním se na Tchaj-wan v budoucnu ještě vrátit, bylo zřejmé, že tato příležitost v každém zanechala silné a pozitivní dojmy, pro krajské vedení a představitele pak zpětnou vazbu, že podpořit podobným způsobem mladé a velmi talentované lidi má smysl a význam pro jejich budoucnost.

Za podporu Znalostní cesty na Tchaj-wan ještě jednou děkujeme Krajské hospodářské komoře Kraje Vysočina a společnostem Winstron Infocomm a Optokon.

zdroj: www.kr-vysocina.cz


Znalostní cesta studentů z Kraje Vysočina na Tchaj-wan se uskutečnila na konci března. Krajská hospodářská komora Kraje Vysočina byla jedním z partnerů, kteří cestu finančně podpořili.